A może video?

A może video?

Żeby przygotować video trzeba być informatykiem. Albo filmowcem. Albo jednym i drugim. Serio, długo byłam przekonana, że do przygotowania materiału filmowego (nie mam tu na myśli filmików przygotowanych w Animoto czy Stupeflixie) potrzebne są specjalne umiejętności i profesjonalny sprzęt. Mniej więcej do momentu, kiedy obejrzałam webinairum „Wystartuj z video” przygotowane przez Dorotę Kostowską.

Dorota opowiadała w nim m.in.: o animacji poklatkowej. Zainspirowana konkretną wiedzą i wskazówkami, przygotowałam filmik „Do zobaczenia na łączach”:

Co jest potrzebne aby stworzyć takie video?

1. Zdjęcia     

Animację poklatkową tworzymy na podstawie zdjęć. Jedno zdjęcia – jedna klatka. Świetnie jeżeli zdjęcia oddają ruch – np. w filmiku „Do zobaczenia na łączach” wykorzystane są te same słowa ale w zmienionych konfiguracjach – mają inny układ liter, kolory. Zestawienie ich razem wprowadza wrażenie ruchu i dynamikę. Przygotowując zdjęcia, skorzystałam z narzędzia Polona Typo, które pozwala generować właśnie takie grafiki z napisami.

2. Windows Movie Maker

Prosty w obsłudze program, pozwala łączyć zdjęcia i fragmenty nagrań video w profesjonalny film. Program jest intuicyjny – wgrywamy zdjęcia, które pojawią się na specjalnej osi po prawej stronie, a następnie przeciągając je, zmieniamy kolejność w jakiej będą się pojawiać. W menu programu znajduje się zakładka Narzędzia video w której możemy np. ustawić czas wyświetlania zdjęć, dodać narrację czy napisy, pobawić się efektami wizualnymi. Windows Movie Maker jest dostępny bezpłatnie w ramach pakietu programów Windows. Można pobrać go m.in.: pod linkiem http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows/get-movie-maker-download

3. Podkład muzyczny

Wszystkie fajne filmiki video mają muzykę! 🙂 Na szczęście Movie Maker ma opcje dodawania ścieżki dźwiękowej. Klikając w przycisk Dodaj muzykę mamy do wyboru trzy serwisy internetowe: Free Music Archive, Vimeo Music Store, Audio Micro. W każdym z nim znajdziemy utwory udostępnione na licencjach Creative Commons. Sporym wyzwaniem jest dobranie podkładu odpowiedniego do naszej animacji. W moim przypadku wybór pada zazwyczaj na dynamiczne, energetyczne kawałki jak „Ruckus 3” Dave Deppera, wykorzystany w filmiku

4. Scenariusz i opowieść

Fajne filmiki oprócz muzyki mają jeszcze… scenariusz. Zanim usiądziemy do przygotowywania materiału dobrze jest zadać sobie kilka pytań: o czym chcę opowiedzieć w filmiku? kto będzie go oglądał? jakich słów-kluczu użyć? Warto potraktować filmik jako opowieść – z bohaterem, historią i emocjami, z którymi odbiorcy mogą się utożsamiać. Przygotowując krótką animację poklatkową – znalezienie bohatera i opowiedzenie historii może być trudne. Ale przy kolejnych, bardziej rozbudowanych produkcjach – sami zobaczycie jaką frajdę sprawia tworzenie scenariusza i opowieści!

Co jeszcze?

  • eksperymentuj z szybkością filmiku (zakładka Narzędzia video → przycisk Edycja i Czas wyświetlania)

  • dodając ścieżkę dźwiękowej wypróbuj opcje zwalniania i przyspieszania (zakładka Narzędzia muzyki → przyciski Wzmacnianie i Zanikanie)

  • pierwszą i ostatnią klatkę (zdjęcie) dobrze jest ustawić na nieco dłuższy czas – wtedy filmik nie będzie zaczynał się i kończył zbyt „gwałtownie”

  • koniecznie skorzystaj z przepisu na animację poklatkową Doroty Kostowskiej, znajdziesz go tutaj: http://dorotakostowska.pl/wystartuj-z-video-webinarium/

To jak? Gotowi na stworzenie animacji poklatkowych? Dajcie znać jak Wam poszło 🙂

Facebookpinterestmail