Uśmiech proszę! O promocyjnej sile zdjęć - cz.1

Uśmiech proszę! O promocyjnej sile zdjęć – cz.1

Odwiedzając 19. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie trafiłam do strefy relaksu przygotowanej przez lubimyczytać.pl. Oprócz wygodnych leżaków, nowości książkowych i audiobooków do przesłuchania była tam fotobudka! 🙂 Sądząc po kolejce – nie tylko ja wyszłam z Targów z zakładką w formie swoich zdjęć. To zdarzenie przypomniało mi o wszystkich akcjach promocyjnych, które bazowały na fotografowaniu i przy których miałam przyjemność pracować. Zapraszam na pierwszy z cyklu postów o tym, jak wykorzystać zdjęcia w promocji i komunikacji z użytkownikami.

Jak  zrobić z fotografowania ciekawy event a z samych zdjęć – niebanalną promocję? Pierwszy pomysł to sesja zdjęciowa. Wbrew pozorom wcale nie taka trudna do realizacji. Sprawdźcie:

1. Potrzebuję profesjonalnego fotografa, aranżacji i oświetlenia ? Nie, nie potrzebujesz 🙂
Do przeprowadzania małej i bez kosztowej sesji zdjęciowej wystarczy zwykły aparat fotograficzny, trochę wolnego czasu i pomysł! Dobrze jest zadbać o gadżety, które nadadzą sesji indywidualny charakter. Spokojnie możemy wykonać je sami. Czasem wystarczą kartki papieru w trochę większym formacie z ciekawymi napisami i logo instytucji. Jedyny koszt to właściwie wywołanie zdjęć – o ile zdecydujesz się na nie. Zawsze możesz promować zdjęcia online. Przygotowując sesję pamiętaj o prawie do udostępniania wizerunku – zadbaj o to, aby fotografowane osoby podpisały odpowiednie zgody.

2. Bohaterowie literaccy a może Twoi współpracownicy? Wybierz temat i formę
Przygotowując sesję zdjęciową w swojej instytucji zawsze warto zadać sobie pytanie – po co? Chcesz żeby Twoja sesja była jedną z atrakcji wydarzenia nie które zapraszasz np. społeczność lokalną? A może wolisz zaprosić kilka wybranych osób i wykorzystać jako materiał promocyjny zdjęcia, które powstaną? Na którąkolwiek z opcji się zdecydujesz, ważne żeby wybrać temat sesji i dobrać spójne z nią gadżety czy wystrój miejsca. Myśląc np. o promocji czytelnictwa i bibliotek możesz przygotować sesję inspirowaną różnymi cytatami literackimi lub poświęconą jednemu gatunkowi np. „bardzo straszną” sesję z horrorem w tle.

3. Jak to wygląda w praktyce?

Wolontariat-lubie-to-MBP-JasloWolontariat – lubię to! Sesja promująca wolontariat w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle

Przy okazji spotkania podsumowującego rok współpracy z wolontariuszami zaprosiłam ich do udziału w małej sesji, która była jednocześnie aktywnością integrującą grupę. Przygotowałam kartki papieru z hasłami kojarzącymi się z wolontariatem np. pasja, ciekawi ludzie, dobra zabawa, kultura. Każdy miał wybrać hasło, które najbardziej oddaje jego motywację do bycia wolontariuszem. Świetnie się bawiliśmy a zdjęcia, które powstały do tej pory używamy w materiałach promujących wolontariat i bibliotekę jako przestrzeń przyjazną młodzieży. Szczegóły i efekty pod linkiem Wolontariat – lubię to!

20141121-DO-MOWY-WIECZOR-MBP-33DO-MOWY wieczór językowy! Sesja zdjęciowa podczas rodzinnego wieczoru w bibliotece

Przygotowując atrakcje na wieczór językowy w bibliotece zastanawialiśmy się nad wydarzeniem, które będzie nietypowe i ciekawe dla osób w różnym wieku. Sesja zdjęciowa! Ponieważ był to wieczór językowy w bibliotece zależało nam na promocji samego wydarzenia ale również biblioteki i czytania. Dlatego jako gadżety zostały przygotowane chmurki z napisami np. Do-mowy wieczór w Bibliotece, Czytam, Pij mleko, myj uszy, czytaj książki, Milion przygód w Bibliotece, itd. Do zdjęć pozowali rodzice, dzieci, seniorzy, młodzież, pracownicy biblioteki a samych chmurek w pewnym momencie zabrakło! Efekty i szczegóły pod linkiem: DO-MOWY wieczór językowy!

4. Uśmiechnięty klient na zdjęciu – i co dalej?
Najprostszy sposób na wykorzystanie zdjęć to zamieszczenie ich na stronie www czy w social media. Uczestnicy wydarzeń lubią odnajdywać siebie i swoich na zdjęciach, a to przekłada się na większą liczbę wejść na stronę. Zdjęcia mogą nam posłużyć również jako materiał wyjściowy – możecie zrobić z nich wystawę, kolaż, filmik, kartkę świąteczną. Np. ze zdjęć z sesji Wolonatriat – lubię to! powstał filmik, który świetnie zadziałał jako promocja wolontariatu. Do biblioteki zaczęły zgłaszać się nowe osoby, które chciały dołączyć do drużyny wolontariuszy.

Podpowiedzi jak kreatywnie wykorzystać zdjęcia z Waszych sesji znajdziecie w postach: Animoto! I efektowny filmik gotowy, Cztery wesela i Canva, Deadline na horyzoncie! 5 narzędzi, które musisz znać, cz.3. Poniżej – przykłady:

kolaż_mbp2

Jak jeszcze można wykorzystać zdjęcia? Do czego zaprosić użytkowników? W kolejnych postach m.in.: o fotobudkach – tych profesjonalnych i tych prawie bezkosztowych, zrobionych metodą DIY (tak, fotobudkę można zrobić samemu!). A tymczasem – może zaplanujcie jakąś fajną sesję zdjęciową?

Facebookpinterestmail