Szybka randka z bibliotekarzami, nowymi technologiami i LABiBem

Szybka randka z bibliotekarzami, nowymi technologiami i LABiBem

O sieci LABiB mogliście przeczytać na Present Simple już wielokrotnie. W końcu zarówno ja, jak i Dorota, jesteśmy jej członkiniami, a dzięki działaniom w sieci i z siecią – mamy jeszcze więcej pomysłów i energii do działania, również blogowo.

W miniony czwartek odbył się nietypowy zjazd sieci LABiB – Zjazd Lokalny LABIB w Gminie Wielka Wieś „Dziel się wiedzą mnóż pomysły”, który miał formę szkolenia dla bibliotekarzy z województwa małopolskiego.

Podczas zjazdu miałam ogromną przyjemność spotkać się z bibliotekarzami z województwa małopolskiego i podzielić się swoją wiedzą z zakresu nowych technologii. W formie tzw. szybkiej randki (to świetny sposób na dynamiczne przekazywanie wiedzy!) opowiedziałam o 10 internetowych narzędziach, które mogą być przydatne w pracy bibliotekarza.

W tytułowej dziesiątce znalazły się, m.in.:

  • programy związane z tworzeniem materiałów graficznych
  • „sprytne” narzędzie do przesyłania pilków, które „nie mieszczą” się w mailu
  • aplikacja, która tworzy napisy ze starych (nawet bardzo!) książek
  • banki zdjęć czy materiałów edukacyjnych.

Wszystkie oczywiście bezpłatne, dostępne online i intuicyjne w obsłudze. Jakie to dokładnie narzędzia? O tym oddzielny post w przyszłym tygodniu.

Czego ja dowiedziałam się dzięki temu spotkaniu? Jeszcze mocniej upewniłam się w przekonaniu, że bibliotekarze to bardzo kreatywne osoby, a proces dzielenia się wiedzą i networkingu jest ważny i potrzebny! Dodatkowo – mogłam „podsłuchać” kilka ciekawostek o grach miejskich, Cyfrowych Archiwach Tradycji Lokalnej a nawet stanie bibliotek w Etiopii (Małgosia, Karol – dziękuję!).

collage1

Zatem – do zobaczenia na kolejnych szkoleniach!

Facebookpinterestmail