Świątecznie i praktycznie w bibliotece - podpowiada Dagna K.M.

Świątecznie i praktycznie w bibliotece – podpowiada Dagna K.M.

Jesteśmy już w pełni sezonu grudniowego, w naszych bibliotekach stoją już choinki, porozwieszaliśmy łańcuchy, lampki, bombki, były świąteczne warsztaty z decoupage i lekcje biblioteczne z Mikołajem. Okno wystawowe przyciąga okładkami nowości bibliotecznych – opowiadania pod choinkę dla dorosłych i dla dzieci. Jest jeszcze piękniej, niż zwykle, bo w radio nadają nieśmiertelny “Last Christmas”, który – chcąc nie chcąc – nucimy później przy rozkładaniu książek na półki. To w świecie realnym. A w wirtualnym? Czas na efektowne, świąteczne grafiki dla naszych Czytelników, Mieszkańców, Sympatyków! Poniżej podaję kilka propozycji z przeznaczeniem wrzucania w internet.

1. Propozycja dla bardzo zapracowanych, czyli świąteczno-życzeniowa chmura słów.

Wygenerowana w kilka minut! Jak zrobić taką świąteczną chmurkę? Trzeba kliknąć tutaj: (http://www.tagxedo.com/app.html) i zmodyfikować przykład, który się tam pojawi, korzystając z dwóch paneli: pod “respins” np. dodamy swoje świąteczne i biblioteczne słowa (opcja “load”), wybierzemy wariant kolorystyczny z palety gotowych wzorów (opcja “theme menu”), dobierzemy odpowiednią czcionkę (“font menu”) – niestety nie wszystkie czcionki mają polskie znaki. Pod “options” mamy “shape”, gdzie wybieramy sobie kształt mający świąteczne konotacje (są choinki, gwiazdki, Mikołaje). Zapiszemy nasze dziełko, klikając save/share i wybierając odpowiedni format .jpg lub .png oraz rozdzielczość. I umieszczamy w sieci, czekając na sympatyczne komentarze naszych użytkowników.

Uwaga! Tagxedo zadziała tylko jeśli będziecie mieć zainstalowaną w przeglądarce wtyczkę Silverlight.

swiatecznie_dagna (5)

2. Propozycja dla praktycznych, czyli obwieszczenie o okołoświątecznych zmianach godzin otwarcia w bibliotece

Czasem tak bywa, że kadra też świętuje. Tego typu informacja dla naszych bibliotecznych klientów musi więc pojawić się odpowiednio wcześniej. Czyli nie dzień przed.

Oprócz standardowych ogłoszeń papierowo-plakatowych, pojawiających się na drzwiach i przy stanowiskach w wypożyczalni, wzmacniamy się – a jakże – stroną www. i naszymi mediami społecznościowymi (czyli w bibliotekarskim żargonie będzie to najczęściej Facebook). W tym roku postawiłam na jednolitość stylistyczną i wyprodukowałam dwa ogłoszenia w niezawodnej Canvie. O samym narzędziu już Autorki pisały tutaj, więc nie będę się powtarzać. Po prostu zarejestrujcie się na canva.com i wybierzcie “Facebook cover”, żeby zrobić ogłoszenie na Facebooka lub kliknijcie na krzyżyk z napisem “more” i wybierzcie “Card”, żeby wykonać kartkę informacyjną na stronę www. Moje grafiki są zmodyfikowaną wersją życzeń chanukowych, które są jedną z kilku świątecznych opcji “free”. Dodałam tylko żywsze kolory i wykasowałam część elementów, zastępując je innymi z folderu “elements” i podfolderu “holidays” (cała gama świątecznych dodatków, no jak tu nie pokochać Canvy?). Pobieramy w .png w odpowiadającym nam formacie i już – można wrzucać na strony.

swiatecznie_dagna (3)

swiatecznie_dagna (4)

3. Propozycja świątecznej promocji zbiorów

W Święta rośnie konsumpcja, więc i dla biblioteki może być to dobra okazja, żeby zrobić promocję swoich standardowych usług, związanych z udostępnianiem zbiorów. Na przykład mały kolaż okładek książek dla dzieci ze świątecznym motywem.

Robię go z pomocą Pixlr, o którym też tu pisano (https://pixlr.com/express/ ) i wybierając opcję “collage”. Wklejam w niego okładki wybranych książek i klikam “finished”. Prawda, że proste? Jeśli jednak czujecie, że to za mało, można dodać świąteczny filtr “Holiday 2015”. Ja wybrałam z tego minikatalogu “frost”. Zapisujemy nasz kolaż standardowo, klikając “save”.

Radzę puszczać w internet tylko z informacją, że to oferta limitowana – kto pierwszy przyjdzie, ten z taką książką wyjdzie.

swiatecznie_dagna (1)

Dagna Kruszewska-Mach

Dagna Kruszewska-Mach / Kustosz w Gminnej Bibliotece Publicznej w Raszynie. Interesuje się animacją i edukacją najmłodszych użytkowników, promocją i marketingiem, nowymi technologiami oraz kreowaniem przyjaznej użytkownikowi przestrzeni bibliotecznej. Członkini sieci liderskiej dla bibliotekarzy LABiB, koordynatorka grupy Biblioteka Cyfrowy Świat. Czasem szkoli innych bibliotekarzy.

PS. No to zabieramy się za świąteczne ogłoszenia w naszej pracy, a dla tych, którzy nie mają jeszcze pomysłów na świąteczne kartki, szykujemy coś od nas do pobrania. Dodatek do kolekcji Dagny już wkrótce 🙂

Agata i Dorota

Facebookpinterestmail