Styczniowe love (2017)

Styczniowe love (2017)

Witajcie w Nowym Roku! Robiliście jakieś plany, postanowienia? Ja trochę tak, bo choć nie uważam, że początek roku jest jakoś szczególnie lepszy na zmiany niż każdy inny dzień, to jednak zawsze to dobra okazja, by co nieco przemyśleć, zweryfikować, ulepszyć. A w sieci i w świecie mnóstwo podpowiedzi, co, jak i dlaczego. Dlatego styczniowe love będzie trochę w temacie : ) A zatem przyjrzyjmy się celom, planom i postanowieniom, zarówno tym dalekosiężnym, jak i tym codziennym:

  • Metoda Biegun, czyli jak osiągać swoje życiowe celewywiad Mariusza Chrapko z Markiem Kamińskim w podcaście „Menedżer Plus”. O metodzie, która jest autorskim pomysłem zdobywcy biegunów na to jak określać i zdobywać swoje osobiste życiowe bieguny. Według mnie ciekawej, spójnej, a przede wszystkim pełnej nastawienia na pozytywy i motywację nawet w sytuacjach przeciwności i niepomyślnych zwrotów akcji. I zachęty, by planować nie tylko rozumem.

Ja się nigdy nie zawiodłem na tym, że miałem wielkie cele i się z nimi mierzyłem. Bo nawet jeżeli nie osiągałem tych wielkich celów, to osiągałem cele, o których nigdy nie marzyłem. Czyli, krótko mówiąc, na tej drodze wyboru bieguna absolutnie nie kierowałbym się rozumem i tym o czym myślę, że jest możliwe. Kierowałbym się tym, o czym marzy moje serce”. Marek Kamiński

Całego wywiadu posłuchacie TUTAJ.

  • Jak przygotować plan roczny, czyli jak określić cele i znaleźć czas na ich realizacjękolejny etap wtajemniczenia w planowanie Michała Szafrańskiego. O podsumowaniu roku minionego, o planowaniu roku bieżącego, o weryfikacji planów, ale przede wszystkim o kontrakcie z samym sobą. Posłuchacie TUTAJ.
  • Postanowienia noworoczne – jak zrobić to poprawnie – darmowy (po zapisaniu się na newsletter) e-book Jacka Kłosińskiego, zbierający argumenty za tym, że planowanie (zwłaszcza to noworoczne) jest przydatne, oraz sugestie, jak to planowanie przeprowadzić, aby doprowadziło nas do zamierzonych efektów. Pobierzecie TUTAJ.
  • Jak przygotować dobry plan dnia – po określeniu biegunów życiowych do zdobycia, po stworzeniu planu rocznego i listy postanowień noworocznych przychodzi czas na planowanie poszczególnych dni. Jak to zrobić aby każdy dzień był efektywny ale też przynosił nam poczucie szczęścia, podpowiada Marcin Iwuć w podcaście na stronie Finanse Bardzo Osobiste. Sposób bliski mi szczególnie dlatego, że uwzględnia nie tylko planowanie obowiązków i pracy, ale również (a właściwie przede wszystkim!) planowanie czasu dla siebie, rodziny i tego, co dla nas ważne. Posłuchacie TUTAJ.
  • #DzikoDobre teksty o planowaniu i realizacji celów – ten post sprawia, że moje styczniowe love nie musi być dłuższe. Dlaczego? Bo już na początku miesiąca Aleksandra z Wild Rocks zebrała w nim linki do fajnych artykułów o tym jak planować, w czym plany rozpisywać, jak optymalizować swoje działania i co robić, gdy dopada nas kryzys w dążeniu do celu. Zatem ja się nie rozpisuję, tylko odsyłam do listy, którą znajdziecie TUTAJ.
  • Top5 książek pomagających odkryć siebie i pomysły – postanowienia noworoczne, by czytać więcej są dość powszechne, prawda? Ja postanawiłam czytać nie tyle więcej, ile bardziej „treściwie”. I dlatego podobają mi się styczniowe zestawienia książek, które zrobiła Katarzyna – Project Managerka. Jak odkryć siebie, jak ruszyć z miejsca z pomysłem, jak lepiej realizować projekty. Jeśli Wam też przydadzą się inspiracje do noworocznej biblioteczki, zajrzyjcie TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.
  • I na koniec filmik promocyjny. Niezwiązany z tematyką noworoczną, ale autentyczność przyciąga, więc wrzucam. Książkę Ani Piwowarskiej „Autentyczność przyciąga” przeczytałam wkrótce po tym, jak się ukazała. Teraz,w styczniu ukazał się film i zachęta autorki, aby udostępniać go, jeśli idea autentyczności opisana w książce, jest komuś bliska. Mnie jest bliska więc udostępniam. Obejrzycie TUTAJ.

Trochę się nazbierało „teorii planowania”, teraz pasuje wziąć się za praktykę. W wymienionych wyżej pozycjach wspomniane są dwie szkoły mówiące o motywacji do podążania za postanowieniami – jedna mówi, by swoje postanowienia obwieścić światu (składamy deklarację publiczną a poza tym znajdujemy kibiców i sojuszników), a druga z kolei radzi wstrzemięźliwość (od samego mówienia może nam się wydawać, że zmiana już się dzieje, więc poprzestajemy na mówieniu). Mnie chyba bliższa jest ta druga postawa, zatem nie mówię zbyt wiele, wspomnę tylko, że ważnym elementem moich postanowień na 2017 jest zaplanowanie czasu wolnego, a także dalsza praca nad nawykami, bo po wprowadzeniu kilku w minionym roku widzę bardzo dużą siłę w małych, ale systematycznych zmianach.

A Wy co myślicie o noworocznym planowaniu? Praktykujecie? A może macie ochotę się podzielić Waszymi postanowieniami?

PS. Na zdjęciu mój dom z perspektywy innej niż widzę go codziennie. Najlepsze plany i pomysły przychodzą mi do głowy zazwyczaj albo na strzelnicy łuczniczej, albo na spacerze w kierunku innym niż na co dzień. A że łucznictwo musiałam chwilowo odłożyć, tegoroczne noworoczne planowanie uskuteczniałam w takich oto okolicznościach przyrody : )

Facebookpinterestmail