Październikowe love

Październikowe love

…czyli kolejny przegląd inspiracji, tym razem głównie wysłuchanych na spacerach i wyczytanych przy nocnych pobudkach : ) A więc nie tracąc czasu i korzystając z okazji, że Anielka spogląda zafascynowana paski na moim swetrze i w kropki na porcelanie w kredensie, przedstawiam październikową listę:

do poczytania:

  • Agnieszka Stein, „Dziecko z bliska” – spokojnie, Present Simple nie zamienia się w blog parentingowy, to nie tylko książka o rodzicielstwie bliskości, ale świetne studium międzyludzkich więzi, zależności, potrzeb i komunikacji. W oparciu o koncepcję trzech R – relacji, regulacji (czyli rozwiązywania trudnych sytuacji, nauki radzenia sobie z emocjami itp.) i rozwoju (zarówno dziecka jak i jego dorosłych opiekunów), co we wstępie autorka zawiera w jednym trafnym zdaniu:

Najskuteczniejszym zbiorem przekonań, nie tylko w relacji z dziećmi, ale w całym chyba ludzkim życiu, jest ten, który można streścić w krótkim stwierdzeniu „ja jestem ok, ty jesteś ok”.
A. Stein, Dziecko z bliska, Warszawa 2012, s. 40

Przy tej okazji gorąco dziękuję Ani za tę książkę w prezencie : ) A więcej w temacie na stronie autorki: http://agnieszkastein.pl/

  • Alfabet empatii – myślę, że może się przydać zwłaszcza jesienią, gdy humory nasze różne często przekładają się na różne relacje… Zatem polecam sympatyczny (nie wiem czemu, ale tak mi właśnie słowo sympatyczny tu pasuje : ) wpis Gabrieli Kucy z Kobiecej Siły. Jej alfabet empatii znajdziecie TUTAJ, a przy okazji można się zastanowić nad swoim.
  • Efekt Wyniku – dlaczego zbyt surowo oceniamy własne decyzje? – krótki ale przydatny tekst na blogu Jacka Kłosińskiego, o popularnej, ale niekoniecznie pozytywnej skłonności do oceniania różnych działań i pomysłów na podstawie ich efektów, a nie na podstawie tego, co wiedzieliśmy w trakcie podejmowania decyzji. Warto o tym pamiętać, gdy jesteśmy dla siebie zbyt surowi w sytuacji, gdy coś pójdzie nie tak. Szczegóły TUTAJ.

do posłuchania:

  • O perfekcjonizmie – pozostając jeszcze w temacie odpuszczania sobie i bycia dla siebie surowym – podcast Agaty Kuflewicz. Audycja wrześniowa, ale ja nadrabiałam w październiku. O tym, czym jest perfekcjonizm, kiedy „zacząć się bać” że to nasza cecha, i jak sobie z nią radzić, posłuchacie TUTAJ.

… i dwa podcasty na dwóch blogach finansowych – oba o motywacji do działania, choć z innych perspektyw:

  • u Marcina Iwucia wywiad o pasji, motywacji i finansach z… Mezo! Bardzo pozytywne zaskoczenie usłyszeć hiphopowego celebrytę od takiej strony! Posłuchacie TUTAJ.
  • u Michała Szafrańskiego (tak, wiem, znów Szafrański) jego refleksja o wypaleniu i czasie, gdy robota totalnie się nie klei, oczywiście wszystko rozłożone na czynniki pierwsze i zakończone kilkoma receptami, myślę że nie tylko dla Szafrańskiego : ) Sprawdźcie TUTAJ.
  • A skoro jesteśmy przy podcastach to Ariadna Wiczling świętuje rok podcastowania w Po nitce Ariadny. A ponieważ to jedne z moich ulubionych audycji, polecam zarówno tę jubileuszową (w której Ariadna mówi o swojej wizji i o tym, jak ją realizuje, podpowiadając nam jak możemy realizować swoje), jak i pozostałe odcinki. I liczę na kolejne : )

i na deser:

  • muzycznie: Aniela odkrywa Walkirie, czyli słuchamy Wagnera. Działa jak najlepszy rozśmieszacz, fascynacja i kołysanka w jednym. Gdybyście potrzebowali, to link TUTAJ.
  • na słodko: październik zdecydowanie pod znakiem sernika! chyba nigdy nie zjadłam go tyle, co w tym miesiącu. Pieczony przez mamę lub kupowany w zaprzyjaźnionej jasielskiej Piekarni-Cukierni albo w najbardziej chyba popularnej sieci sklepów z kropkami w logo : ) Nie robimy tu reklamy, ale jak wiecie o co chodzi to spróbujcie, tym bardziej, że zero konserwantów i sztucznych składników.

Ja sama jeszcze do pieczenia sernika nie dorosłam, więc jeśli macie jakieś sprawdzone przepisy, to podzielcie się w komentarzach! Jak i tym, co Was zainspirowało w październiku!

Facebookpinterestmail