Październikowe love
…czyli kolejny przegląd inspiracji, tym razem głównie wysłuchanych na spacerach i wyczytanych przy nocnych pobudkach : ) A więc nie tracąc czasu i korzystając z okazji, że Anielka spogląda zafascynowana paski na moim swetrze i w kropki na porcelanie w kredensie, przedstawiam październikową listę:
do poczytania:
- Agnieszka Stein, „Dziecko z bliska” – spokojnie, Present Simple nie zamienia się w blog parentingowy, to nie tylko książka o rodzicielstwie bliskości, ale świetne studium międzyludzkich więzi, zależności, potrzeb i komunikacji. W oparciu o koncepcję trzech R – relacji, regulacji (czyli rozwiązywania trudnych sytuacji, nauki radzenia sobie z emocjami itp.) i rozwoju (zarówno dziecka jak i jego dorosłych opiekunów), co we wstępie autorka zawiera w jednym trafnym zdaniu:
Najskuteczniejszym zbiorem przekonań, nie tylko w relacji z dziećmi, ale w całym chyba ludzkim życiu, jest ten, który można streścić w krótkim stwierdzeniu „ja jestem ok, ty jesteś ok”.
A. Stein, Dziecko z bliska, Warszawa 2012, s. 40
Przy tej okazji gorąco dziękuję Ani za tę książkę w prezencie : ) A więcej w temacie na stronie autorki: http://agnieszkastein.pl/
- Alfabet empatii – myślę, że może się przydać zwłaszcza jesienią, gdy humory nasze różne często przekładają się na różne relacje… Zatem polecam sympatyczny (nie wiem czemu, ale tak mi właśnie słowo sympatyczny tu pasuje : ) wpis Gabrieli Kucy z Kobiecej Siły. Jej alfabet empatii znajdziecie TUTAJ, a przy okazji można się zastanowić nad swoim.
- Efekt Wyniku – dlaczego zbyt surowo oceniamy własne decyzje? – krótki ale przydatny tekst na blogu Jacka Kłosińskiego, o popularnej, ale niekoniecznie pozytywnej skłonności do oceniania różnych działań i pomysłów na podstawie ich efektów, a nie na podstawie tego, co wiedzieliśmy w trakcie podejmowania decyzji. Warto o tym pamiętać, gdy jesteśmy dla siebie zbyt surowi w sytuacji, gdy coś pójdzie nie tak. Szczegóły TUTAJ.
do posłuchania:
- O perfekcjonizmie – pozostając jeszcze w temacie odpuszczania sobie i bycia dla siebie surowym – podcast Agaty Kuflewicz. Audycja wrześniowa, ale ja nadrabiałam w październiku. O tym, czym jest perfekcjonizm, kiedy „zacząć się bać” że to nasza cecha, i jak sobie z nią radzić, posłuchacie TUTAJ.
… i dwa podcasty na dwóch blogach finansowych – oba o motywacji do działania, choć z innych perspektyw:
- u Marcina Iwucia wywiad o pasji, motywacji i finansach z… Mezo! Bardzo pozytywne zaskoczenie usłyszeć hiphopowego celebrytę od takiej strony! Posłuchacie TUTAJ.
- u Michała Szafrańskiego (tak, wiem, znów Szafrański) jego refleksja o wypaleniu i czasie, gdy robota totalnie się nie klei, oczywiście wszystko rozłożone na czynniki pierwsze i zakończone kilkoma receptami, myślę że nie tylko dla Szafrańskiego : ) Sprawdźcie TUTAJ.
- A skoro jesteśmy przy podcastach to Ariadna Wiczling świętuje rok podcastowania w Po nitce Ariadny. A ponieważ to jedne z moich ulubionych audycji, polecam zarówno tę jubileuszową (w której Ariadna mówi o swojej wizji i o tym, jak ją realizuje, podpowiadając nam jak możemy realizować swoje), jak i pozostałe odcinki. I liczę na kolejne : )
i na deser:
- muzycznie: Aniela odkrywa Walkirie, czyli słuchamy Wagnera. Działa jak najlepszy rozśmieszacz, fascynacja i kołysanka w jednym. Gdybyście potrzebowali, to link TUTAJ.
- na słodko: październik zdecydowanie pod znakiem sernika! chyba nigdy nie zjadłam go tyle, co w tym miesiącu. Pieczony przez mamę lub kupowany w zaprzyjaźnionej jasielskiej Piekarni-Cukierni albo w najbardziej chyba popularnej sieci sklepów z kropkami w logo : ) Nie robimy tu reklamy, ale jak wiecie o co chodzi to spróbujcie, tym bardziej, że zero konserwantów i sztucznych składników.
Ja sama jeszcze do pieczenia sernika nie dorosłam, więc jeśli macie jakieś sprawdzone przepisy, to podzielcie się w komentarzach! Jak i tym, co Was zainspirowało w październiku!
Bardzo dziękuję za polecenie wpisu „Alfabet empatii” na KObiecej Sile. Przeczytałam wpis, zdaje się, że mamy podobny gust. 🙂 Pozdrawiam serdecznie i gratuluję stworzenia przytulnego miejsca w sieci.
Cała przyjemność po naszej stronie, Kobieca Siła inspiruje więc przekazujemy ją dalej! Cieszymy się, że u nas Ci się podoba i zapraszamy częściej 🙂
Świetny pomysł na blog!
Dzięki! Zapraszamy tu częściej!
Podcast Michała Szafrańskiego słuchałam jak sama miałam kryzys, idealnie się zgrało i mi bardzo pomógł, po nitce Ariadny bardzo lubię, inspirująca kobieta. Chętnie przesłucham ten podcast o perfekcjonizmie, bo sama mam z nim problem, choć trudno mi się do tego przyznać:)
Super! A może Ty masz też masz jakieś podcasty do polecenia?
Dorota, moje ulubione są anglojęzyczne, choć coraz wiecej świetnych podcastów po polsku się pojawia!
Najczęsciej słucham: The Story Brand Podcast, Chalene Show, Mind Your Business Podcast. Online Marketing Made Easy, This is Your Life.
Jeśli chcesz rekomendacji co do fajnych odcineków zapraszam do grupy wielbicieli podcastów na Facebooku „W ruchu słucham podcastów”. Dzielimy się tam tym, co nas najbardziej ciekawi lub inspiruje. Pozdrawiam!
Paulina, bardzo mi miło, że słuchasz i lubisz mój podcast 🙂 proszę o polecanie go dalej!
WOW, cudnie inspirujące zestawienie. Napewno skorzystam z kilku Twoich podpowiedzi.
Cieszę się i zapraszam, staram się z tych postów z inspiracjami zrobić comiesięczną tradycję 🙂
Bardzo fajne rekomendacje 🙂
Mam nadzieję, że starczy mi czasu, by nie wpadać tu tylko co miesiąc na rekomendacje, a częściej 🙂
Cieszymy się i zapraszamy!
Dziękuję za polecenie mojego podcastu Po Nitce Ariadny i oczywiście możesz liczyć na więcej 🙂 nie mam zamiaru przestawać przez dłuuugi czas!
Super! Będę słuchać i polecać! I zdradzę, że myślę o poście inspirowanym grupą podcastową, którą współtworzysz, bo ją po prostu uwielbiam 🙂
Będzie super, jeśli napiszesz o grupie, to dodatkowa promocja idei podcastingu, która jest mi tak bliska 😉 podeślij mi proszę link, gdy artykuł się ukaże 🙂
Jasne 🙂 tylko z powodów macierzynskich to może jeszcze chwilę potrwać 🙂
Wszystkie polecane przez Ciebie podcasty już dawno przesłuchane, a książkę wrzuciłam do poczekalni 🙂
PS U nas na tapecie „Marsz Radeckiego” (Strauss) i „Radość” (Haendel).