Moja moja, czyli o promocji opartej o relacje

Rok temu mniej więcej o tej porze świętowaliśmy 70-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Szykując się do tego wydarzenia, długo zastanawialiśmy się, co w tym ważnym dniu powiedzieć o naszej instytucji, aż ostatecznie zdecydowaliśmy, że – nie lekceważąc oczywiście całej historii – chcemy pokazać Bibliotekę taką, jaką jest w dniu swoich urodzin. A że jest to biblioteka pełna ludzi, to pokażemy ją właśnie przez pryzmat ludzi, którzy ją z nami współtworzą. I teraz, gdy przy różnych branżowych okazjach pytana jestem o ostatnie ważne dla mnie doświadczenia, to od razu przychodzi mi na myśl zorganizowana rok temu kampania „Moja biblioteka…”. I na podsumowanie jubileuszu chcę się właśnie nią podzielić.

Co rozumiem przez promocję opartą o relacje?

Przede wszystkim to, że zanim zaczniemy poszukiwać zewnętrznych środków wyrazu, nowoczesnych narzędzi i znanych twarzy, aby powiedzieć o naszej instytucji/firmie/produkcie – warto zastanowić się nad tym co ona/ono/on „nam robi”, czym jest dla nas, jak najkrócej my sami możemy o niej/o nim powiedzieć. Rok temu zdanie „Moja biblioteka to…” zdecydował się dokończyć zespół MBP w Jaśle, i choć dla wielu z nas było to naprawdę niemałe wyzwanie, prawie cała ekipa wspomagana przez nasze wolontariuszki z entuzjazmem i otwartością wystąpiła w promocyjnym filmie. Naszym zdaniem, naprawdę dobrym filmie, który stanowił pierwszy element naszej kampanii:

Gdzie jeszcze szukać relacji?

…najprościej na mapie 🙂 Takiej własnej, stworzonej najlepiej zespołowo, pokazującej otoczenie instytucji (czy, brzydko mówiąc, otoczenie „produktu”). Nie trzeba rysować z dokładnością map Google, ale warto zadać sobie pytania o rozmaite powiązania i partnerstwa:

kto przychodzi nam na myśl jako pierwszy, jaka współpraca jest/była najmniej oczywista, do kogo pobiegniemy w razie kłopotów, z kim najchętniej wypilibyśmy piwo?

Kolejnym etapem kampanii „Moja biblioteka” była wystawa fotograficzna, na której wystąpiły osoby na różne sposoby związane z naszą instytucją. Plakaty w formacie A1 obrazujące liczne partnerstwa i relacje biblioteki zawisły na bibliotecznych korytarzach w dniu jubileuszu. Naprawdę przyciągały uwagę, zobaczcie kilka przykładów:

O kim szczególnie pamiętać?

O głównych odbiorcach, czyli w naszym przypadku o czytelnikach. Dla nich zorganizowaliśmy konkurs, którego zadanie polegało na nadesłaniu do nas „zaczytanego” zdjęcia opatrzonego dokończeniem zdania „Moja biblioteka to…” Zwycięskie prace zostały dołączone do wystawy, a laureaci nagrodzeni podczas gali 70-lecia biblioteki.

Jak to wszystko zrobić?

Myślę, że przede wszystkim z entuzjazmem. Mnie, jak zwykle w takich sytuacjach, przydaje się odpowiednio dostosowane pytanie o cud. A poza tym, skoro w oparciu o relacje, to najlepiej zespołowo. I z bliskimi osobami. Film nakręcił dla nas zaprzyjaźniony jasielski twórca Marcin Rąpała (znany głównie jako Rompey, ale znany też z naprawdę niezłych filmów dokumentalnych – o, zobaczcie na przykład „Antosia”). Sesję fotograficzną do wystawy przeprowadzili fotograficy  – nasi czytelnicy – Aneta i Piotr Czechowiczowie ze studia MaxMax. Nagrody w konkursie dla czytelników ufundowało Miasto Jasło, czyli organizator Biblioteki.

O czym jeszcze pamiętać?

O otwartości, bo jeśli kogoś zapraszamy do współpracy, to musimy zostawić przestrzeń na jego wizję. O RODO i autoryzacji. O podziękowaniach. I o tym, by pomyśleć o jakimś dalszym ciągu – minął rok, ja właśnie zaczynam myśleć 🙂 Dorzucam Wam jeszcze link do relacji z gali jubileuszowej naszej Biblioteki – TUTAJ i do szczegółów konkursu, który wtedy zorganizowaliśmy dla czytelników – TUTAJ. I jeszcze gdański projekt i strona „Chodzę do biblioteki, możesz mnie tam spotkać”, który był dla mnie pierwszą inspiracją – o TU. A jeśli chcecie popracować wspólnie nad tego rodzaju działaniami (pracowaliśmy już m.in. w Sopotece podczas zjazdu sieci FRSI oraz podczas BiblioLabu w Gorlicach), zapraszam do kontaktu 🙂

Dorota

PS. 1. Wykorzystałam zdjęcia z archiwum MBP w Jaśle, których autorami są MaxMax i Tomasz Rutana.

PS. 2. Dziękuję w tym miejscu całej ekipie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, za najpiękniejszy rok jubileuszowy ever 🙂

 

Facebookpinterestmail