Liczby, które nie są nudne? Dagna Kruszewska-Mach o Piktocharcie

Liczby, które nie są nudne? Dagna Kruszewska-Mach o Piktocharcie

Zestawienia, statystyki, podsumowania… brzmi nudno? Wcale tak być nie musi! Wszelkie liczby, czy wartości, zwizualizowane na przejrzystej infografice, na pewno łatwiej trafią do odbiorców (także tych z kadry zarządzającej), niż nawet najlepszy raport. Infografikę wykorzystamy również w promocji, świetnie sprawdzi się jako ilustracja wpisu na blogu, czy portalach społecznościowych.

Jako bibliotekarz wykorzystuję infografiki głównie do wszelkich podsumowań śród- i końcoworocznych, np. informując o o statystykach ogólnobibliotecznych, czy szczegółowo o lekcjach bibliotecznych i warsztatach, które się u nas odbyły:

https://pl.pinterest.com/pin/52676185496837293/

https://pl.pinterest.com/pin/552676185499365611/

Infografiki sprawdzają się też przy tworzeniu top-listy, czyli rankingu najciekawszych zakupów książkowych miesiąca. np. http://bibliotekaraszyn.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=735

Na szczęście nie trzeba być grafikiem, żeby takie infografiki przygotować. Wystarczy komputer z dostępem do internetu i chwila czasu, żeby się zalogować na darmowych stronach proponujących gotowe rozwiązania graficzne. Jedną z moich ulubionych jest Piktochart (http://piktochart.com). Używam go naprzemiennie z Canvą, o której Agata pisała tutaj.

PS_Pikto

W swojej wersji podstawowej Piktochart oferuje ograniczoną liczbę gotowych wzorów. Możliwości przekształcania szablonów są jednak o wiele większe. Po zalogowaniu i wybraniu dowolnego z nich, mamy po lewej stronie prosty w obsłudze panel, który umożliwia dodawanie kształtów i linii, ikon i zdjęć (naprawdę spory zbiór, posegregowany w podkategorie) oraz ramek. Bez problemu wgramy także własne treści, np. logo, czy zdjęcia. Dodamy również tekst (Uwaga na polskie znaki! Spora część czcionek niestety ich nie posiada – program jest anglojęzyczny) oraz tło. No i crème de la crème, czyli tabelki, wykresy i mapy, które to dane można zaimportować z własnych plików.

Dagna Kruszewska-Mach

Dagna Kruszewska-Mach / Kustosz w Gminnej Bibliotece Publicznej w Raszynie. Interesuje się animacją i edukacją najmłodszych użytkowników, promocją i marketingiem, nowymi technologiami oraz kreowaniem przyjaznej użytkownikowi przestrzeni bibliotecznej. Członkini sieci liderskiej dla bibliotekarzy LABiB, koordynatorka grupy Biblioteka Cyfrowy Świat. Czasem szkoli innych bibliotekarzy.

Facebookpinterestmail