Grudniowe love

Grudniowe love

…czyli inspiracje, jak na grudzień przystało, zdominowane świątecznym klimatem. Trochę sacrum i trochę profanum wynalezione gdzieś pomiędzy pakowaniem prezentów, pichceniem wigilijnych potraw i trochę eleganckim a trochę piżamowym świętowaniem : )

Na początek coś nie-świątecznego, chociaż nie do końca, bo 5 grudnia świętujemy międzynarodowy dzień wolontariusza:

  • Moc wolontariatu – miesiąc tematyczny na portalu Labib. Webinaria, inspiracje, podpowiedzi na temat wolontariatu w bibliotekach, ale na tyle uniwersalne, że można je przenieść z powodzeniem na inne instytucje  czy organizacje. W bibliotece, w której pracuję, wolontariat naprawdę ma moc, i to w dużej mierze dzięki Agacie, dlatego uważam, że Agata była najbardziej odpowiednią koordynatorką miesiąca „Moc wolontariatu”. Dlatego tym bardziej Present Simple zaprasza na portal LABiB.

A teraz już świątecznie:

  • Świąteczne wyzwanie u Kasi Iwanoskiej, autorki bloga „Finanse od kuchni” – czyli newsletter, facebookowa grupa i wpisy na blogu, dzięki którym całkiem bezboleśnie udało mi się ogarnąć świąteczne wydatki. Z pomysłami na prezenty, ozdoby DIY, z rozsądnym planowaniem posiłków i przeglądem szafy. Temat prowadzenia budżetu domowego jest mi bardzo bliski od dawna, ale do tej pory zgłębiałam go tylko teoretycznie, aż wreszcie teraz nadarzyła się okazja na praktykę. Wcale nie tak trudną jak się obawiałam : ) Wyzwanie trwa do 6 stycznia, więc może jeszcze zdążycie się załapać – szczegóły tutaj.
  • Czego szukasz w Święta? – chyba nie muszę się tłumaczyć z zauroczenia najnowszym spotem reklamowym Allegro, skoro tylko na YT został obejrzany już ponad 13 milionów razy, zauważyły go zagraniczne media, a według The Huffington Post” reklama Allegro jest mocnym kandydatem do tytułu najlepszego świątecznego spotu tego roku (tę informację podaję za Wprost). Historia starszego pana, którego poznajemy w momencie gdy otwiera książkę „English for beginners” a żegnamy się z nim, gdy poznaje swoją wnuczkę, bawi, ciekawi, wzrusza. Według mnie to jeden z piękniejszych przykładów storytellingu w reklamie : ) Pełną wersję znajdziecie tutaj.
  • Uno – karciana gra, która podbiła nasze tegoroczne świąteczne spotkania. W tym roku usiedliśmy przy wigilijnym stole w międzypokoleniowym, międzynarodowym i międzykulturowym polsko-wietnamskim gronie. Mimo, że nie wszyscy znają angielski i nie wszyscy znają/podzielają bożonarodzeniową tradycję, z komunikacją nie było problemu, a gra Uno była jednym z najważniejszych narzędzi : ) Prosta, intuicyjna, wieloosobowa i przezabawna! Polecam gorąco, a niewtajemniczonych odsyłam do podpowiedzi u Superbelfrów.

I na koniec trochę świątecznego sacrum. Dwa krótkie kazania na Boże Narodzenie. Sprzed kilku lat, ale myślę że aktualne do dziś: w pierwszym ojciec Adam Szustak mówi o pasterzach a tak naprawdę o zmianie – znajdziecie je na skądinąd nieszablonowym blogu Langusta na palmie (link tutaj, ostatnie na liście), w drugim ksiądz Piotr Pawlukiewicz przekonuje dlaczego to wcale nie jest źle, jeśli Święta są nieudane (posłuchacie tutaj). Oczywiście wiara jest kwestią osobistą, ale zachęcam do posłuchania choćby dlatego, że to kazanie zupełnie inne od tych, które słyszymy w większości kościołów. Poza tym myślę, że naprawdę nieprzypadkowo obaj kapłani znaleźli się w rankingu 12 najlepszych mówców w Polsce, o którym pisałam we wrześniowym love.

A co w Waszych grudniowych rankingach?

ps. Zdjęcie z Pexels.com
Facebookpinterestmail