Bingo! Szybki i zabawny sposób na integrację grupy + gra do pobrania

Bingo! Szybki i zabawny sposób na integrację grupy + gra do pobrania

Pracując przy projektach młodzieżowych, dużo wagi przykłada się do procesu integracji grupy, zbudowania poczucia bezpieczeństwa wśród uczestników itd. Inaczej mówiąc – należy poświęcić odpowiednią ilość czasu i wybrać takie metody pracy, aby młodzież poznała się nawzajem i dobrze czuła ze sobą.

Podczas jednego z projektów realizowanych w ramach programu Earsmus+, a więc z uczestnikami z różnych krajów –  poznałam świetną grę, która ułatwia integrację grupy. Mowa o bingo 🙂

Tradycyjne bingo to gra, w której dysponujemy planszą z cyframi. Skreślamy wylosowane cyfry, jeżeli z skreślonych cyfr ułożymy określony wzór – wygrywamy.

W przypadku „integracyjnego bingo” – na planszy zamiast cyfr mamy informacje o uczestnikach, a zwycięzcą jest osoba, która jak najszybciej dopasuje do poszczególnych informacji konkretne osoby. Przed wpisaniem każdej z osób, należy dopytać, czy dana informacja pasuje do niej. Osoba, która uzupełni wszystkie pola, krzyczy „bingo!” 🙂

Następnie odczytuje poszczególne informacje i imiona, a my dopytujemy wpisane osoby, czy rzeczywiście dana informacja pasuje do nich – co również sprzyja integracji i poznaniu się grupy.

Przykładowa plansza do bingo może wyglądać tak:

W poszczególnych polach możemy wpisywać bardzo ogólne informacje np. lubi słodycze, jeździ na rowerze, chodzi do szkoły średniej, ale również szczegółowe – odpowiednie dla konkretnej grupy i poszczególnych osób np. brał/brała udział w projekcie „YOUTH STORY” organizowanym przez MBP w Jaśle, w wakacje pracowała jako wolontariusz w Domu Dziecka.  

Za co lubię bingo? Przede wszystkim:

  • gra motywuje uczestników do  porozmawiania ze sobą
  • dzięki konieczności rozmów „jeden na jeden” sprzyja poznaniu, zapamiętaniu imion, nawiązaniu relacji z każdym z grupy
  • dzięki elementowi rywalizacji dodaje energii
  • gra jest zabawna i naprawdę realizuje funkcję ice-breakera
  • jest „elastyczna” – możemy przygotowywać dowolne wersje z takimi informacjami na jakich nam zależy (np. w edukacji szkolnej nauczyciele matematyki sięgają po „matematyczną” odmianę bingo jako wsparcie w nauczaniu konkretnych zagadnień)

I jak Wam się podoba? Skorzystacie podczas kolejnej pracy z grupą z bingo? Dajcie znać w komentarzach!

 


Przykładową planszę do gry w bingo pobierzesz tutaj: BINGO PRZYKŁAD. Ta wersja została przygotowana na potrzeby integracji uczestników warsztatów graficznych we WSIiZ w Rzeszowie, uczestnikami byli głównie uczniowie szkół średnich.

Przykładową planszę do edytowania i uzupełnienia pobierzesz tutaj: BINGO WERSJA DO EDYCJI.

Powodzenia! 🙂

 

Facebookpinterestmail