Biblioteka dobrym miejscem – pozdrowienia z Bydgoszczy
W minionym tygodniu miałam przyjemność spędzić kilka dni w Bydgoszczy, gdzie spotkałam się z bibliotekarzami uczestniczącymi w szkoleniach tamtejszej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mam nadzieję, że udało mi się przekazać im trochę pozytywnych inspiracji, ja w każdym razie otrzymałam ich od nich bardzo wiele.
Spotkałam się z bibliotekarzami z „bydgoskiej” części województwa kujawsko-pomorskiego na szkoleniu dotyczącym tworzenia w naszych instytucjach dobrej oferty dla młodzieży. Właściwie nie „dla” młodzieży, ale „z” młodzieżą, bo właśnie do takiego podejścia, zgodnego z ideą uczestnictwa i partnerstwa, starałam się zachęcić uczestników. I chociaż większość z nas spotkała się ze stwierdzeniem, lub nawet osobiście doświadczyła tego, że młodzież to wyjątkowo wymagający użytkownicy bibliotek, to myślę, że odpowiednie nastawienie i odpowiednie narzędzia współpracy mogą sprawić cuda i przynieść nam ze spotkań z młodzieżą w bibliotece wiele frajdy i satysfakcji.
Zastanowiliśmy się zatem, co wpływa na zaangażowanie młodzieży i jak my możemy wzmacniać w młodych ludziach chęć uczestnictwa w tym, co dzieje się w naszych bibliotekach. Uruchomiliśmy wyobraźnię i wykorzystując narzędzia do wymyślania „cudów” i tworzenia oferty „od sukcesu do planu” (o których pisałam już tutaj) opracowaliśmy wiele pomysłów na to, co wraz z młodzieżą możemy zrobić w bibliotekach. Więc co możemy? Nie będę zdradzać pomysłów bydgoskich bibliotekarzy, być może za jakiś czas sami o nich usłyszycie, ale za ich zgodą przedstawiam kilka zdjęć, które pokazują, że o pracy z młodzieżą w bibliotece można myśleć z energią i pozytywnym nastawieniem.
Dodam jeszcze, że pracowaliśmy w oparciu o ideę uczestnictwa młodzieży wypracowaną przez mój ulubiony Program „Młodzież w działaniu”, a dla wszystkich chętnych do zgłębienia tej metodologii dzielę się tym wszystkim, czym „Młodzież w działaniu” podzieliła się z nami:
- Strona programu „Młodzież w działaniu” – http://www.mlodziez.org.pl/
- Strona sektora „Młodzież” w programie „Erasmus+”, kontynuacji programu „MwD” – http://erasmusplus.org.pl/mlodziez/
- Najważniejsza dla mnie publikacja dotycząca współpracy z młodzieżą, powstała w ramach Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu programu „MwD” – „Uczestnictwo młodzieży”
- Post streszczający najważniejsze zasady uczestnictwa młodzieży – trójkąt uczestnictwa.
PS. Dziękuję pani Magdalenie za zaproszenie i wszystkim uczestnikom szkoleń za bezcenną wymianę doświadczeń. Biblioteka w Bydgoszczy naprawdę dobrym miejscem!
Najnowsze komentarze