
4 narzędzia przydatne w tworzeniu grafiki
Plakat, zakładka do książki, wizytówka, spersonalizowany plan lekcji? Zdjęcie z dodanym napisem, ramką czy komiksową chmurą? A może kolaż zdjęć w wersji tradycyjnej i kreatywnej ? Nic trudnego – wystarczy dostęp do internetu i pomysł. Od kilku lat prowadzimy warsztaty „Grafika dla nie-grafika” podczas których, dzielimy się np. z bibliotekarzami przepisem na proste i intuicyjne tworzenie grafik. Dziś podpowiadamy 4, z całej listy narzędzi, które można wykorzystać do tworzenia materiałów graficznych.
1. CANVA
Absolutne numer jeden, bez którego nie wyobrażam sobie pracy – ani bibliotekarza, ani trenera (wszak w Canvie powstają najpiękniejsze prezentacje i materiały szkoleniowe:) ). Od kiedy ostatni raz pisałyśmy o Canvie, w programie przybyło wiele kolejnych funkcjonalności. Teraz możemy pracować w niej całkowicie w języku polskim, udostępniać swoją grafikę innym osobom do wspólnej pracy czy korzystać z szablonów o niestandardowych – wpisanych samodzielnie – wymiarach.
Tworząc grafiki w Canvie – do wyboru mamy mnóstwo gotowych szablonów. To tu zrobimy m.in.:
- zakładkę do książki;
- ulotkę;
- zaproszenie;
- certyfikat/dyplom;
- plan lekcji;
- grafikę do postu na Facebooku;
- papier firmowy;
- CV;
- i wiele, wiele więcej 🙂
„Stare, dobre” opcje dostępne od początku – nadal pozostały. Śmiało możemy wgrywać własne zdjęcia, zmieniać kolory tła czy czcionek, a nasze prace zapisują się na koncie, dzięki czemu możemy pracować nad nimi bez ograniczeń czasowych.
Przykłady zakładek książkowych zrobionych w Canvie:
Z ciekawostek: sprawdźcie porady z Canvy odnośnie DOBORU CZCIONEK.
2. CRELLO
Jeżeli ktoś chwilowo ma dość programu wymienionego wyżej – z pomocą przychodzi Crello. To taki trochę uboższy odpowiednik Canvy. Znajdziemy tu szablony grafik podzielone na dwie grupy: SOCIEL MEDIA&WEB oraz PRINTOUTS.
W Crello stworzymy m.in.:
- grafikę do postów na Facebooku i Instagrama;
- grafikę do „stories” na Facebooka i Instagrama;
- zdjęcie w tle na Facebooka;
- kolaż zdjęć;
- plakat;
- zaproszenie;
- wizytówkę,
- kartę podarunkową.
Podobnie jak w Canvie, w Crello można: dowolnie edytować szablony, np. zmieniając czcionkę, kolor tła czy ułożenie elementów, wgrywać własne zdjęcia, dodawać różnego rodzaju elementy: ikony, kształty, linie, ramki itd. Gotowe grafiki można pobrać w formacie jpg, png lub pdf.
Ciekawostka: w Crello stworzymy urocze tzw. „animated graphics” – przykład TU lub TU.
3. FOTOJET
Czy możemy tu przyciąć zdjęcie, obrócić, dodać ramkę lub napis? Tak! Czy zrobimy w tym programie plakat, zaproszenie, okładkę czasopisma? Bez problemu! Ale przede wszystkim – znajdziemy tu piękne kolaże ze zdjęć. Z programu Fotojet korzystamy najczęściej właśnie w celu robienia kolaży.
Program zawiera szablony kolaży zdjęć uporządkowane w trzech kategoriach: CLASSIC COLLAGE, CREATIVE COLLAGE, MISC. Łącznie znajdziemy tu setki gotowych do wykorzystania projektów – od bardzo prostych zawierających jedynie zdjęcia i jednolite tło, przez nada proste, ale już ozdobione kolorową ramką czy ciekawym napisem, przez bardzo kreatywne – 3D, artystyczne, okolicznościowe np. świąteczne, wakacyjne, w formie „listu gończego”, w formie komiksu.
Do każdego z kolaży możemy dodawać dowolnie napisy, różnego rodzaju elementy takie jak strzałki, serduszka, emotikony, elementy świąteczne, ikony mediów społecznościowych, znaczki związane z podróżowaniem itd.
FotoJet, podobnie jak większość prezentowanych na blogu programów, we wersję bezpłatną i płatną. Kiedy na wybranym przez nas szablonie widać małą ikonkę korony na żółtym tle – oznacza to, że jest on dostępny tylko w wersji płatnej.
Przykład kolażu ze zdjęć:
4. SNAPSEED
Aplikacja na telefon, w której w absolutnie błyskawicznym tempie obrobimy zdjęcie lub stworzymy z niego mini-grafikę w sam raz do mediów społecznościowych. Aplikacja zawiera dwie główne funkcjonalności: STYLE oraz NARZĘDZIA. W tej pierwszej możemy zmienić styl i kolor zdjęcia od czarno-białego, przez rozjaśniony, po sepię czy zamglony. W drugiej – jak sama nazwa wskazuje – czeka na nas masa przydatnych narzędzi!
Korzystając z opcji NARZĘDZIA łatwo i szybko możemy:
- przyciąć, obrócić i wyostrzyć zdjęcie
- pobawić się kontrastem
- zmienić perspektywę
- dodać efekty: postarzenia zdjęcia, glamour, ziarnistej kliszy, noir, zabrudzenia, rozmycia itd.
- dodać ramki
- dodać teksty – ułożone w gotowe szablony bądź w formie komiksowych chmurek.
Dzięki tej niepozornej aplikacji, w kilka minut, wyczarujemy np.:
PS. Za inspirację w postaci Snapseeda dziękujemy Karolinie z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu! 🙂
Które z narzędzi najbardziej przypadło Wam do gustu?
Warto podchodzić do nich elastycznie – mogą nam posłużyć również np. w edukacji medialnej, przygotowywaniu ciekawych prezentacji czy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych.
Ale o tym – już w kolejnym poście 🙂



Najnowsze komentarze