bezpłatne narzędzia do filmików

3 narzędzia do stworzenia filmiku, które warto znać

Jakiś czas temu prowadziłam warsztaty „Wystartuj z video! Jak (szybko) przygotować filmik promujący bibliotekę?”, więc pora na to, abym podzieliła się z Wami materiałami z tego warsztatu.

Znajomość narzędzi do dość szybkiego stworzenia filmiku to ważna sprawa. Dzięki nim możemy przygotować np. animowaną relację z wydarzenia, filmik podsumowujący projekt, często przydają się także jako temat zajęć z edukacji medialnej dla grup w różnym wieku.

Programów i aplikacji do tworzenia filmików jest mnóstwo i ciągle pojawiają się nowe – dziś lista 3, z których ostatnio korzystamy w Present Simple najczęściej:
 

BITEABLE

Ostatnio to mój zdecydowany number one! Przygotowując filmik możemy skorzystać z 5 głównych szablonów filmików – ADVERTISING, PRESENTATION, INTRO, SLIDESHOW, BUSINESS EXPLAINER, lub stworzyć własny szablon wybierając dowolne sceny z bardzo dużej biblioteki. Każdy z szablonów ma dopasowaną muzykę, możemy zmienić go jednak na inną wybierając z biblioteki utworów jakie są zaproponowane w programie.

Szablony dostępne w Biteable pozwalają na stworzenie filmiku nie tylko ze zdjęć, ale również w formie animowanej – w tym przypadku polecam szablon Presentation lub Business Explainer.

Jak przygotować pierwszy filmik? Oto skrócona instrukcja obsługi:

1. Wpisujemy w wyszukiwarkę https://biteable.com/ lub po prostu Biteable i klikamy GET STARTED – IT’S FREE
2. Zakładamy konto wpisując kolejno: imię, e-mail, hasło / CREATE ACCOUNT
3. Rozpoczynamy pracę nad nowym filmikiem / CREATE A NEW VIDEO
5. Dodajemy materiał do poszczególnych scen:

  • Tekst / YOUR TEXT
  • Zdjęcie / YOUR IMAGE – DRAG FILE OR CLICK HERE TO UPLOAD IMAGE
  • Kolejne sceny / PICK A SCENE FOR YOUR VIDEO

6. Sprawdzamy jak wygląda nasz filmik / PREVIEV + BULID MY PREVIEV
7. Publikujemy filmik / PUBLISH MY VIDEO

Co można stworzyć w Biteable? Np. taką animację promującą bibliotekę:

 

QUIK

Quik to rewelacyjna i naprawdę bardzo prosta w obsłudze aplikacja na telefon. Przygotowanie w niej filmiku trwa dosłownie kilka minut! Oczywiście pod warunkiem, że mamy wcześniej przygotowane zdjęcia lub materiał video do stworzenia filmiku.

Zatem – jak pracować z aplikacją Quik?

1. Wyszukujemy w Google Play lub AppStore aplikacji Quik
2. Instalujemy 🙂
3. Klikamy znaczek „plus” i wybieramy zdjęcia lub nagrania, jakie chcemy wykorzystać w filmiku
4. Wybieramy któryś z szablonów (Grammy, Action, Boxed itd.)
5.
Przechodzimy do panelu edycyjnego w którym możemy zmienić CZAS TRWANIA, FORMAT FILMIKU (KWADRAT LUB KINOWY), POCZĄTEK MUZYKI, czy FILTR NAKŁADANY NA ZDJĘCIA
6.
Gotowy filmik możemy udostępnić w formie linku lub pobrać w formie mp4.

Kwadrans pracy z aplikacją daje np. takie efekty:

 

BOOMERANG

Zabawna i prosta w obsłudze aplikacja na telefon, przy użyciu której tworzymy zapętlone mini-filmiki. Boomerang to tak naprawdę jeden przycisk. Po dotknięciu go aplikacja wykonuje serię zdjęć i łączy je w filmik, który przewija się tam i z powrotem.

Jak to wygląda? Oto kilka przykładów:

  • Łapcie koszulki z WSIiZ!:

Aplikacja Boomerang została przygotowana z myślą o Instagramie, zatem jako materiał promocyjny najczęściej pojawia się w instagramowych stories, aczkolwiek śmiało możecie skorzystać z niej np. podczas zajęć z edukacji medialnej.

PS. Dwie ostatnie inspiracje udostępnione dzięki uprzejmości Działu Marketingu Interaktywnego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie 🙂

 

Które z narzędzi najbardziej przypadło Wam do gustu? Macie pomysły na nowe filmiki? Więcej informacji o narzędziach do tworzenia filmików znajdziecie m.in. tu: Filmiki – bezpłatne narzędzia.

A jeżeli stworzycie jakieś filmiki lub scenariusze zajęć z wykorzystaniem tych narzędzi – koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Facebookpinterestmail